.

Romeo a Julie (William Shakespeare)

29. prosince 2011 v 0:03 | Angie |  V hl. rolích: KNIHY
Kdo nezažije, nepochopí.


Romeo a Julie (Wiliam Shakespeare)


Jak jsem se ke hře dostala?
No, řekla jsem si, že už je asi na čase začít s tou povinnou četbou, protože úsměv, byť krásný, mi u maturity nepomůže.

O čem hra je?
Pokud nepatříte mezi úplné pitomce, myslím, že vypisovat zde obsah by by bylo zcela zbytečné.

Můj názor:
Nad očekávání. Skutečně jsem čekala, že to pro mě bude muka - to je čtení vždycky, jestliže čtu to, co mě nebaví. Jenže ouha, chyba lávky! Ono mě to začalo bavit. Docela dost. Byla jsem jako nenasytná nymfomanka, takže jsem té knize nedala pokoj, dokud jsem ji nedočetla. Ten den, kdy jsem si ji půjčila.
Mělo to spád, bylo to akční, přivedlo mě to i k zamyšlení, ale bylo to zároveň i legrační a rozhodně žádné prodlužovačky. Příjemné tempo, které mám ráda.
Abych osvětlila svá počáteční slova článku. Víte, asi tak před třemi lety bych si tohle nemohla přečíst. Po prvních několika stránkách Romeova vyznávání lásky Julii bych to zaklapla a řekla si, že takové slaďárničky teda rozhodně číst nehodlám nebo se z toho rozpustím.
Najednou si uvědomuju, jak zkušenosti člověka mění. Před těmi třemi lety jsem totiž nezažila moc. Ale teď, když jsem sama uvízla v tom, čemu jsem se tehdy vysmívala, jsem pochopila a najednou už mi Romeova vyznání lásky nepřijdou děsně slaďoučká, ale skutečná. Taková, která říkáte, když vaše srdce pohltí láska. To je pak každý básník, poletujeme si s šípem malého Amorka v hrudi, jsme opilí láskou a skáčeme z obláčku na obláček. Už víte, co to znamená mít motýlky v břiše.
Dala bych si facku. Poučila jsem se, že není radno se vysmívat ničemu a nikomu.
A z této, byť je to tragédie, hry mám dobrý pocit. Oni se opravdu milovali, je pozoruhodné, jak díky lásce předčasně dospěli a přesto se v jejím jménu zachovali tak, že to skončilo jejich smrtí. Otázkou je, byla to odvaha nebo ne? Milovali se tím opravdovým způsobem, kdy bez váhání dáte za toho druhého život. Racionálnímu nemilujícímu člověku sebevražda přijde jako největší absurdita v tomto případě - stejně jako to kdysi tak připadalo mě - ale milujícímu člověku to přijde jako jediné možné řešení. A já to, vážení, chápu. Dnes už ano.
Je to nádherný příběh, Shakespeare si s námi hraje, strhne nás s sebou, ale zároveň nás nutí přemýšlet a ke konci snad v nás probouzí i naději, že by to opravdu mohlo dobře dopadnout - ano, i já jsem, přestože celý příběh znám, doufala, že by to mohlo dobře dopadnout.
Nedivím se, proč je tato hra natolik ceněná. Ona si skutečně to uznání zaslouží. Shakespeare se nám nejspíš snaží říct, že nejsilnější ze všeho je stejně láska. Uvědomuju si, jaké klišé to je, ale.....
Jak říkám, kdo nezažije, nepochopí.

Nakonec bych snad napsala větičku, kterou řekl Benvolio a která mi zní stále v uších. Zamyslete se.
"Těžko se hledá ten, kdo ztratil sebe."

 


Komentáře

1 Alice Cullen-Hale Alice Cullen-Hale | Web | 29. prosince 2011 v 10:34 | Reagovat

Shakespeare je jedním z mých nejoblíbenějších autorů a podle mě dovede mistrně zacházet nejen se slovy, ale i se situací a charakterem dané povahy. Benvoliova slova nejsou zdaleka jediným moudrem, které se v jeho díle objevuje, je tam spousta pravdy, takové nad kterou se můžeme usmát, ale i takové nad kterou by bylo lepší spíš plakat. Klobouk dolů před ním, jeho díla, nejen Romeo a Julie jsou skvělá.

2 Zaz Zaz | 29. prosince 2011 v 13:09 | Reagovat

Nečetla jsem, ale podle věty Benvolia soudím, že je knížka podobná jeho sonetům. Shakespeare dal do děl svou duši, dal tam sebe. Proto jsou jeho díla tak cenná a výjimečná. Přečti si i Hamleta.

3 Guenon Guenon | Web | 30. prosince 2011 v 0:34 | Reagovat

tak, klasika. Pamatuju si, když jsem tohle četla poprvé - zanechá to velkej dojem. A musím říct, že lásku jsme nezažila, ale Shakespera tím provede báječně. Z těch slov porozumí každý.
Je to takové první velké klišé, ale tohle... tohle byl začátek. On byl první, to je na tom fascinující. Nikdy mě nezabíjel originalitou příběhů, ale pravostí postav a krásou slov.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama