.

Lolita (Vladimir Nabokov)

25. července 2012 v 12:47 | Angie |  V hl. rolích: KNIHY
další položka ze seznamu povinné četby odškrtnuta...Lolita (Vladimir Nabokov)


O co v knize jde?
Myslím, že většina z vás to ví a ti, kteří ne, tak se to rozhodně dozví, pokud teda plánují maturovat a vyberou si Lolitu.
Tak v kostce jde o to, že jistý pán Humbert Humbert, milovník literatury a holčiček se z Evropy stěhuje do Ameriky po rozvodu se svou manželkou Valerií. Nastěhuje se do domu Charlotty Hazeové, jejíž dcera Dolores jej naprosto uchvátí a začne ji milovat. Když za nějakou dobu Charlotta odváží nezvladatelnou Lolitu na tábor, Humbert najde dopis, v němž mu Charlotta vyznává lásku a dává ultimátum - buď odejde nebo zůstane s ní a vezmou se. Kvůli Lolitě se s ní Humbert ožení a když Charlotta objeví jeho deník, kde si zapisoval vše o její dceři, už ho nikdy nechce vidět. Humbert se jí to snaží nějak vysvětlit, ale Charlotta je rozrušená a když přechází přes cestu, srazí ji auto a zabije.
Humbert vyzvedává Lolitu z tábora, namluví jí, že její matka je v nemocnici a netrvá to dlouho a Lolita jej svede v hotelovém pokoji. Lolita se poté dozvídá, že její matka není nemocná, ale mrtvá a Humbert využívá toho, že Lolitě nezbylo prakticky vůbec nic, jen on. Dále spolu udržují takový vztah a to výměnou za koupi různých dárků pro Lolitu, od komiksů po brusle. Humbert s Lo cestuje různě po Americe, velmi rád kritizuje Lolitinu zálibu ve filmech, komiksech a právě letících trendech, ale i tak dělá všechno možné, aby si ji získal, jenže Lolita k němu zůstává pořád stejně krutá. Za nějakou dobu začne mít Humbert pocit, že je někdo sleduje a nemýlí se. A když později Lolita onemocní a je v nemocnici, osoba, jež je sledovala, ji odtamtud "unese". Humbert po ní bezvýsledně pátrá a nakonec to vzdá a znova se ožení. Jednou mu přijde od Lolity dopis, ve kterém píše, že je vdaná a čeká dítě a žádá ho o peníze. Humbert se vydává za ní, dává ji peníze a snaží se ji přesvědčit, at odjede s ním. Zjišťuje, že ji stále miluje, přestože už dávno není holčičkou. Lolita ale odmítá jít a Humbert po ní alespoň žádá jméno člověka, který ji unesl. Lolita se k tomu nechce vracet, ale nakonec mu jméno prozradí. Humbert se vydává za onou osobou, kterou zastřelí. Pak se za nesmyslnou jízdu nechá zatknout a tím končí jeho paměti.

Můj názor?
Co mě naprosto uchvátilo, byl styl, jakým to bylo napsáno. Tolik metafor, přirovnání, básnických výlevů lásky, ale celkově styl samotný. Postava Humberta úžasně propracovaná, přesto jsem si jej neoblíbila. Líbilo se mi, jak uvažoval o tom, zda má zavraždit Lolitinu matku nebo jak prokoukl a kritizoval sousedy v Ramsdale. Zato ale Lolitu jsem si zamilovala ihned, senzační malá potvora!
Já zkrátka nevím, co k tomu napsat. Tohle si člověk musí holt přečíst, aby zjistil, jak parádní to je.

 


Komentáře

1 Guenon Guenon | Web | 25. července 2012 v 23:37 | Reagovat

Ach, tuhle miluju! :D Ani jsem nevěděla, že se dá vybrat za povinnou, to musím mít na seznamu! :D
ale já spíš žeru Humberta, takovým tím zvráceným způsobem jsem si ho oblíbila (skoro topící scéna v jezeře byla dokonalost sama), chápala ho a oplakala. Lolita sama je pak... Mrcha, která je zajímavá, ale dost často toho  spratka nesnáším.
Každopádně, knížka je to báječná, jestli na to někdy najdu sílu, chci se k ní určitě vrátit. Ale, třeba jako Sophiina volba, tahle emociálně vyšerpá hodně. :D

2 Annie Annie | Web | 26. července 2012 v 9:17 | Reagovat

Jéééjda, upřímně... od téhle knížky jsem očekávala mnohem více, než mi mohla poskytnout... Rozhodně není špatná, to netvrdím, jen mé očekávání nebyla zdaleka naplněna. Lolita je osoba, kterou nemám ráda a Humbert je vylíčený skoro jako dobrák... no... vlastní názor..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama