.

Zamilovaný ničema (Johanna Lindsey)

5. července 2012 v 21:47 | Angie |  V hl. rolích: KNIHY
aneb příběh o Popelce, který nikdy neurazí:)Zamilovaný ničema (Johanna Lindsey)


Jak jsem se ke knize dostala?
Je to už opravdu velmi velmi dávno, listovala jsem tehdy novým katalogem Knižního klubu, který nám přišel a anotace mě zaujala. Tak jsem mamce řekla, ať mi ji objedná. Ovšem to, co mi přišlo domů, jsem nečekala.

O co v knize jde?
Tak příběh začíná prologem, který nám zlehka odkrývá, co se událo před lety. Máte jej pochopit až později. V první kapitole se seznamujeme s Jeremym Malorym a jeho přítelem Percym v hospodě, kde hledají zloděje, aby pro ně ukradl zpět drahé rodinné prsteny, které Percy opilý prohrál v kartách. Jednoho chytí...anebo spíš jednu.
Právě Danny se týká prolog, kde se s ní seznamujeme s jako malou holčičkou a s její chůvou Jane, která na následky zranění umírá. Danny je tedy opuštěná a bez domova a v tu chvíli potkává Lucy. Lucy se jí ujme a vezme ji s sebou do gangu zlodějů, který vede Dagger. Převléká ji za chlapce, aby se Danny později nemusela stát děvkou, jako ona.
Jenže Jeremy Malory by ženu poznal na sto honů. Už od první chvíle ví, že onen zlodějíček je žena. A nádherná žena. Překvapuje ho, jak moc se mu líbí a rozhodne se ji dostat.
Danny Jeremymu odolává, avšak ani ona to nejspíš nedokáže donekonečna. Po nějaké době přichází do domu Maloryů, kde začne pracovat jako služka. Denně se potkává s Jeremym i jeho rodinou a zjišťuje, že k němu možná cítí něco víc.
Háček je v tom, že Danny vyrostla mezi londýnskou spodinou, kdežto Jeremy mezi smetánkou. Ovšem ne vždycky je všechno tak, jak vypadá...

Můj názor?
Miluju ji. Je to moje vůbec úplně první historická romance (období cca 18.-19. století), kterou jsem přečetla. Jak už jsem předeslala na začátku, když jsem si v katalogu četla anotaci o pěti větách, netušila jsem, že to bude z této doby. Myslela jsem si, že je to příběh zasazen do dneška. Ale mýlila jsem se. Nejdřív mě to docela vyvedlo z míry, když se v knize objevila slova typu "lord, mylady" apod., ale po pár stránkách mě to neskutečně uchvátilo. Díky Johanně Lindseyové jsem si zamilovala tento žánr a posléze od ní přečetla ještě několik knih. A všechny byly výtečné!
Ty knihy nabízejí všechno - lásku, vášeň, vtip, bolest, intriky, ale i šťastný konec. Jinak to podle mě u tohoto žánru ani nejde, ale to nevadí. Mám ráda šťastné konce. Je pravda, že je to romantika a že někteří lidé chtějí číst ty "vážné" knihy, hluboké, nevšední, kde to není jen o lásce a štěstí, ale i o smrti apod. (občas i já, to si přiznám, akorát mě se to moc nedaří), ale když čtete pozorně, i tyto knihy vám mohou dost nabídnout. A kdyby i po přečtení jste tvrdili, že ne, tak jedno přeci jen ano - úžasný detailní pohled na tehdejší dobu.
Dovolím si na konec jednu poznámku. Nebýt této knihy, přesně této, nebýt toho, že jsem netušila, že jde o historickou romanci (nevím, tehdy jsem žádnou nečetla a netušila jsem, jaké to je), nebýt toho, že Lindseyová píše tak úžasně živě, vesele a poutavě, nikdy by nevznikly Růže z Norfolku. Je to tak. Takhle kniha mě natolik uchvátila, že jsem se rozhodla díky ní napsat i podobně laděnou povídku. Nebýt této knihy a mého zaujetí jí v průběhu čtení, nic, jako jsou RzN, by neexistovalo, nikdy by nepřišel ten nápad. Tohle mě k tomu inspirovalo, stimulovalo. Pak už to chtělo jen dát si práci, vymyslet postavy, dát jim panství, tituly, příjmení a hrady - a to všechno jsem upatlávala z dávno pominulé reality. Příjmení jako mají Annie a Angie opravdu kdysi měli vévodové z Norfolku (výjimkou jsou Blackovi), hrady a zámky v galerii skutečně patří do daných panství, jak jednou Annie psala o příbuznosti s Annou Boleynovou, tak ano, Howardovi s ní skutečně příbuzní byli. Úžasné je, že Annie má Lindseyovou ráda také.
A díky tomu všemu úsilí, hledání map, hradů, zámků, jmen, díky tomu všemu jsem si uvědomila, kolik toho spisovatelky historických romancí musí nastudovat. A už jen za to jim patří můj obdiv.
Další knihy této autorky, které jsem četla a líbily se mi, většina je ještě z těch starších dob, Zamilovaný ničema je ze série rodiny Maloryů, ta se řadí už do toho "novějšího" období.

Spoutej mě láskou
- na to si pamatuju docela dost dobře. Lady Reina byla úchvatná, samostatná, silná žena, kterou nakonec na kolena srazila láska k ještě úchvatnějšímu, samostatnějšímu a silnějšímu muži, žoldákovi Ranulfovi, jehož jsem ze začátku chtěla prašit paličkou na maso, protože se k ní měl chovat hezky od začátku, byl to totiž skrz na skrz nevychovanec:-D

Triumf lásky
- na tuhle si už moc nepamatuju, vím jen, že hlavní hrdinka byla přesně moje krevní skupina, taková vášnivá divoška, která se za žádnou cenu nechtěla vdát a omezit tím svou svobodu

Tebe chci milovat
- ááá, ano, tak tu mám zažitou velmi dobře! Megan, ta úžasná divoška Megan a Devlin. Příběh je možná trošku jednodušší, ale jak už jsem psala, líbí se mi autorčin styl, místy to bývá dosti zábavné. V kostce jde o to, že Megan, aby se dostala do té nejvyšší smetánky a pomstila se tak za pošklebky jiných urozenějších, má spadeno na jednoho velmi bohatého vévodu, o němž je známo, že je starým mládencem a ženit se rozhodně nehodlá. Je přesvědčená, že ona jej dostane. Jenže onen vévoda musí kvůli nepříjemné situaci (tuším, že něco měl - anebo ona si to vymyslela - s přítelovou sestrou - nejsem si jistá, pamatuju si ale, že chudák Devlin v tom byl nevinně) zmizet. A tak se nechá najmout Meganiným otcem, aby se staral o koně. S Megan je to k sobě dost táhne. Nejvíc legrace je, jak čtete, jak Megan "sluhovi" Devlinovi vypráví, jak si vezme vévodu a tak a on jí přitakává, no to byste brečeli smíchy:-D A nezapomenu na jednu úžasnou hlášku, kdy Devlin Megan říká, že o něčem přemýšlel a než stačí větu dopovědět, ona jej přeruší a řečnicky se zeptá: "Vážně? Ale to se k vám moc nehodí!":-D

Oddej se lásce
- tak ta se mi taky hodně líbila! Tohle je příběh, milé dámy, z vikingského prostředí. Je to legrace. Nejdříve ona zajme omylem jeho a on na revanš pak nechá zajmout ji, když ho sestra přijede vysvobodit. A udělá si z ní otrokyni, jejíž hrdost chce zlomit. Bylo to celkem drsné, pamatuju si, že ji dokonce u sebe nechal na zemi sedět jako psa, když jedl apod., ale ono se to poddá, protože ouha, ona ta otrokyně je docela kus, takže to netrvá dlouho a okovy z Eričiných rukou padají na zem. Tahle kniha mě, stejně jako ostatní, bavila, na jednu větu si doteď pamatuju. Selig ji jednou u sebe donutí, ať se svlékne a vleze do vody, což je Erice navýsost nepříjemné, ale musí to udělat. Ale po chvilce nabude opět sebevědomí a zeptá se ho: "Nechceš mi umýt záda, Vikingu?" U té věty jsem se dost zasmála, neskutečně to tam sedlo a tak hezky drze a provokativně to vyznělo. Paráda.

A knihy, které si plánuju časem přečíst:
Dareba
Dáma a námořník
 


Komentáře

1 Annie Annie | Web | 9. července 2012 v 21:12 | Reagovat

to si piš... :) Nejlepší kniha...taky jsem  s touhle knížkou začínala svou éru historických romancí... vždycky jsem toužila být tou ženou, která láme srdce a je neodolatelná.. :D byla to náhoda, že jsem sáhla zrovna po ní... nelze ale litovat... J.Lindsayová mě změnila... od té doby miluji historické romance a růže z norfolku se stali mou srdeční záležitostí.. :) nemohu se dočkat... až opět společně vytvoříme, další kousek zapadající do toho velkého kolotoče.. :)

2 nel-ly nel-ly | Web | 9. července 2012 v 21:39 | Reagovat

ech... přečetla jsem si anotaci, viděla obal a bylo mi jasné, že bych se "historické" harlekýnky štítila dotkonout...
na druhou stranu ale mám čas od času manické hnutí k romantice a červené knihovně a tohle - kombinace Olivera Twista, Popelky a kdovíčeho - pokud je to doopravdy alespoň trochu čitelné, by nemusela být špatná kniha na válení u bazénu

3 Ettelean Ettelean | Web | 18. července 2012 v 13:26 | Reagovat

No moc se mi líbila tvá povídka Růže z Norfolku, takže by i tyhle knížky mohly být hezké :) Uvidím, třeba si někdy najdu čas i na ně ... momentálně čtu historický román, ale je podle pravdy, takže i krutý a dobrý konec většinu postav nečeká :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama