.

Šťastní lidé čtou a pijou kávu (Agnès Martin-Lugand)

26. června 2016 v 8:00 | Angie |  V hl. rolích: KNIHY
dokonalý název, krásná obálka a tedy i příslib zajímavého čtení...
Šťastní lidé čtou a pijou kávu (Agnès Martin-Lugand)

Originální název: Les gens heureux lisent et boivent du café (2013)
Počet stran: 222
Překlad: Dana Melanová
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Motto

O čem kniha je?
Diane kvůli autonehodě přišla o svou malou dcerku a manžela. Je to rok od jejich smrti a ona stále není schopná dělat víc, než kouřit cigarety, pít kávu a alkohol. Nakonec se však rozhodne, že si pronajme domek v Irsku, v zemi, kde její manžel vždycky toužil jet na dovolenou, ale protože věděl, že má ráda teplo, nikdy jej nenavštívili. A tak se Diane nastěhuje, záhy však zjišťuje, že má velmi nepříjemného souseda - fotografa Edwarda, synovce své paní domácí.

Můj názor:
Jak jsem psala nad perexem, dokonalý název, krásná obálka a určitá očekávání. Ta se ale bohužel nenaplnila ani trošku. Tady naprosto platí ono známé rčení, že nelze soudit knihu podle obalu - ani v jednom z případů. Byla jsem velmi zklamaná a jsem ráda, že jsem odolala a knihu si nekoupila. Čekala jsem stylisticky vytříbený příběh plný citů, myšlenek, sladkobolné melancholie, hledání ztraceného smyslu, a v určitých situacích nějaké té hloubky ve stylu Levandulového pokoje, na který nedám dopustit, ale dočkala jsem se pouze povrchního příběhu s nesympatickou hrdinkou, kde o sprostá slova nebyla nouze (což mi v žádném případě obvykle nevadí, ale u knihy s takovým názvem a obálkou prostě čekáte jistou něhu a i slovo "debil" hned na první straně vás prostě udeří) a jehož nedílnou součástí byly cigarety takřka na každé stránce textu. Osobně si myslím, že název skrývá velký potenciál, který autorka vůbec nevyužila, resp. by musela napsat úplně jiný příběh, neboť o kávě ani šťastných lidech tam toho moc nebylo (pominu-li, že si hrdinka dávala "svou dávku kofeinu"). Postavy taky nijak zvlášť dobře zvládnuté, byly plytké a opravdu jednoduché. Co se týče jazykové stránky, četla jsem, že tento text autorka nejdříve zveřejňovala na svém blogu a vzhledem k tomu, že pár blogů, kde naleznete něco ke čtení, jsem četla nebo stále čtu, můžu s klidem říct, že její blog bych zařadila mezi ty jazykově (a potažmo i příběhově) horší. U nás na internetu jsem teda četla lepší věci.


 


Komentáře

1 Alethea Alethea | Web | 26. června 2016 v 19:16 | Reagovat

To vážne? Názov ma hneď zaujal. Aj obálka. Tak nič no :/

2 Rogue Rogue | Web | 27. června 2016 v 22:16 | Reagovat

Obálka mě přehnaně nenadzvedla (i když stará fotografie v pozadí a pomyslná vůně kávy má mnoho do sebe), ale název je opravdu perfektní.
Bohužel už jen po přečtení tvého shrnutí cítím zklamání :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama